Domů / Novinky / Kineziologické BB Tejpy
Výrobci
Články
    Nevíte si s něčím rady?

    Zeptejte se nás online:

    Otevřte si v pravém dolním rohu chat a zeptejte se nás na cokoliv.

     

    Pište nám na:

    obchod@lezeckecentrum.cz

     

    Rádi Vám pomůžeme.

    Kineziologické BB Tejpy

    Kineziotejpy BB Tape vysoké kvality za výjimečnou cenu skladem.

    BB Tape patří mezi tejpy nejvyšší kvality. Kineziotejp BB Tape je kineziologický tejp z bavlny. Pružnost tejpu dosahuje vyjímečných 180 %. Jako ostatní tejpy je voděodolný, lze jej nosit až 5 dní. V dnešní době tento tejp používá řada špičkových český klubů všech možných sportů.

    V každé krabičce najdete užitečný návod tejpování různých částí těla.

    K dostání zde: https://www.smichoffer.cz/lezecke-vybaveni/tejpky/tape-bb-kineziotape-5x5-cm.html

    A o co jde?

    Metoda Kinesio tejpování byla vyvinuta na začátku sedmdesátých let japonským chiropraktikem Dr.Kenzo Kasem. Je známá také jako Kinezio-Tape, Medi-Tape nebo Aku-Tape, podle způsobu využití.

     Tejp je vyroben na bázi bavlny s elastickými vlastnostmi, podobnými jako má lidská kůže, proto na kůži velice dobře a šetrně přilne. Díky své elasticitě umožňuje ošetřeným svalům aktivně pracovat (neomezuje v pohybu jako klasická bandáž) a  chrání je v celém jejich průběhu.

    Kinesio tejp dokáže fixovat, ale na druhou stranu také aktivovat právě ty svaly, které jsou ošetřeny. Tejpováním Kinesio tejpem doplňujeme léčebné techniky, jako jsou: masáže, manuální terapie ale i léčebný tělocvik.

    Díky Kinesio tejpu je možno pozitivně ovlivnit funkci svalů, lymfatického systému a kloubů.

    Díky vlnovitému uspořádání lepidla na samotném tejpu dochází k tlakové redukci tkání, tím se zvětšuje prostor mezi kůží a svaly a dochází k regulaci krevního a lymfatického oběhu. Přes stimulaci proprioreceptorů se zlepšuje funkce kloubů a reguluje se svalové napětí.   Redukce bolesti je tak důsledkem tlakového ovlivnění postižených tkání.

    Dějiny

    Japonský chiropraktik a kineziolog doktor Kenzo Kase vyzkoušel svoji metodu koncem 70. let u zranění, ale také k optimalizaci akutního i chronického onemocnění. Z tohoto důvodu experimentoval se známým tejpovacím materiálem, který ale nedosahoval dostatečných možností a úspěchů. Důvod k úvahám o novém materiálu pro novou techniku byla funkčnost kůže a svalů. Kůže představuje největší reflexní orgán a ne ohraničení našeho těla. Svaly mají možnosti reagovat v prostředí změnou délky a také možnosti podpory tělesného léčení a regenerace a ty pro něj měli největší smysl. Rozdílnému pohybu svalstva napomáhá například mikrocirkulace tepelných produktů a regulace, optimální neuro muskulární systém, atd

    Nový materiál

    Tloušťka, váha a elasticita kůže byly hlavními atributy pro nový materiál. Ten má nejen ohraničit kožní receptory, ale také zprostředkovat léčebné účinky. Zároveň nemá žádné negativní senzitivní účinky, jak to bývá u některých materiálů obvyklé. Tak byla vyvinuta vysoce jakostní bavlněná tkanina se 100% akrylátovým lepidlem, která má přibližnou tloušťku, tíhu a elasticitu jako kůže. Lepidlo přitom není rovnoměrně naneseno, ale vytváří formu vlnovitých otvorů, aby mohl pod tejpem proudit vzduch a cirkulovat tekutina. Odolnost proti vodě umožňuje lepší využití při sportu (pocení, sprchování). Tato technika se stala důvodem rozvoje kineziologie, která jí i propůjčila své jméno.

    Kinesio tejp a technika tejpování jsou na světě.
     

    Rozdíly od klasického tejpování

    Dosud se používá klasická metoda tejpování pevným tejpem. Cíl, této klasické metody je imobilizace kloubů a omezení pohybu. Tejpem se ošetřují zraněné struktury, často to vede k problémům cirkulačním (nemilé vedlejší efekty). Aby se pozitivně ovlivnil léčebný proces, vyzkoušelo se metodou Kinesio tejpu zraněné struktury místo imobilizace, zmobilizovat. Dnes už víme, že dávkovaná a cílená aktivita, trénink a svalová síla mohou vézt k léčebným procesům. Přes akrylátové vrstvy jsou minimalizované vzruchy do kůže. Elasticita tejpu je zhruba podobná elasticitě kůže. Díky použití elastického materiálu se zjistilo, že může fungovat podpora svalů bez omezení pohybu.

    Specifické vlastnosti materiálu

    roztažitelnost obvykle 60-80%  (srovnatelná s lidskou kůží)
    tloušťka a váha tejpu jsou také srovnatelné s lidskou kůží
    propustnost vzduchu a vody
    100% vrstva akrylátového lepidla (citlivá na teplotu)
    tejp se může nosit více dní až týdnů (bez omezení pohybu)
    po sejmutí nezanechává stopy lepidla
    je odolný proti vodě
    na nosném papíře je tejp již z 10% přednatažený

    Funkce tejpu

    1.     zlepšení funkce svalů

    2.     podpora funkce kloubů

    3.     ochrana proti cirkulačnímu omezení

    4.     aktivace endogenního analgetického systému

    1. Zlepšení funkce svalů

    Při zranění svalového aparátu dochází k této situaci, sval je poškozen a může vzniknout i ruptura ve svalové buňce. Výstup tekutiny v intersticiální oblasti vede ke zvýšení tlaku, čímž jsou drážděny tlakové a bolestivé senzory. Následky jsou velké- zvýšení napětí, bolest, tuhost. Další problémy: například pooperační, kdy místo hypertonie nastupuje hypotonie. V obou případech se mohou svaly podpořit kinesio tejpem.
     

    Přitom následuje takový postup:

    Páska se oboustranně umístí kolem svalového bříška nebo přes svalové bříško. Vždy po nanesení pásky můžeme dosáhnout účinku tonizace-zvýšení napětí  nebo naopak inhibice-snížení napětí ošetřeného svalu. Tah a správné uložení tejpu je zde rozhodující.

    2. Podpora funkce kloubů, proprioceptivní stimulace

    Díky proprioceptivní stimulaci dosáhneme lepšího a kvalitnějšího pohybu. Informace z našeho pohybového aparátu (svalů, vazů, kloubních tělísek) formují pohyb a pevnost svalů. Jak už bylo řečeno, kinesio tejp ovlivňuje svalové napětí. Díky dosažení optimálního napětí vzniká rovnováha mezi různými svalovými skupinami, což má pozitivní efekt na funkci kloubů.


    Funkční změny: Přes stimulaci směru pohybu se může působit na různé funkce kloubů


    Pasivní podpora: Aby byla zvětšena pasivní stabilita kloubů, pracuje metoda kinesio-tejpování s již uvedenými ligamenty. Tejp je u této techniky 100% natažen.


    Mechanické změny: Nejtěžší bod této techniky je omezení směru pohybu v kloubu (například přední instabilita při luxaci ramenního kloubu).

    3. Ochrana proti omezení cirkulace

    Na poškození buněk reaguje tělo vždy zánětlivou reakcí. Vytéká tekutina a zvyšuje se tlak v postižené oblasti. Toto zduření je expanzivní a na úrovni svalů. Důsledek je často stagnující lymfatická cirkulace. Díky vlnovitému uspořádání lepidla na tejpu je tlak na kůži v postižené části redukován. Když se nejprve tejp na protažený sval nanese nenatažený a svalstvo se následně vede zpět do výchozí pozice, zvýší se vlny na kůži. Následek je zvýšení lymfatického transportu v postižené oblasti.

    4. Aktivace endogenního analgetického systému

    Tlumení bolesti

    Kinesio tejp napomáhá tlumení bolesti. Důsledek je, že funkce je opět upravena a nastupuje rychlé léčení. Pacient může provádět bez bolesti rychleji fyziologický pohyb. Při podráždění kůže tejpem dochází k přenosu informací silně myelizovanými vlákny do zadního rohu míšního a dále do CNS a tyto vzruchy jsou upřednostňovány před informacemi z nociceptorů:

    Spinání: Přímá inhibice přístupu bolesti ke spouštěcímu článku na spinální úrovni (Malzackova teorie bolesti).

    Supraspinální: Inhibice přes eferentní neuron z retikulární formace.