Domů / Novinky / Jak správně vybrat lezečky
Výrobci
Články
  Nevíte si s něčím rady?

  Zeptejte se nás online:

  Otevřte si v pravém dolním rohu chat a zeptejte se nás na cokoliv.

   

  Pište nám na:

  obchod@lezeckecentrum.cz

   

  Rádi Vám pomůžeme.

  Jak správně vybrat lezečky

  Váháte jak vybrat lezečky? Koukněte na náš návod.

  Nejspíš jste se už setkali s tím, že lezečka musí být o dost menší, až vás z toho bude děsně bolet noha. Můžete mít kamaráda, který leze super těžké cesty a bude vám tvrdit, že jestli ji nemáte o 3 čísla menší, tak to nemá cenu. Na druhou stranu můžete mít kamaráda, který leze klasické cesty na písku a ten vám zase řekne úplný opak. Oba mají pravdu. Důležité je si ale uvědomit, že když začínáte s lezením a i když to kamarád, co leze desítky, myslí dobře, tak do začátku takhle malé lezečky nepotřebujete. Naopak vás to spíš odradí a dost dobře se může stát, že je za měsíc bude prodávat a koupíte si větší. Úplně to není tak, že byste si kupovali lezečky na celý život. Noha si musí nejprve zvyknout a prsty postupně otlačit. Stejně tak je to taky s doporučením modelu. Každá noha je unikátní a těžko se jen tak vezme lezečka, s kterou někdo leze celý život, doporučí vám jí, že je to ta nejlepší a vám také sedne. Může se to ale samozřejmě stát ;)

  Adam 7c+, Kalymnos

  Jak je tedy vybrat?

  Pokusím se vám přiblížit, jak u nás v obchodě vybíráme každému na míru.

   

  Délka vašeho palce rozhoduje

  Zjednodušeně můžeme říct: Lidé se nejčastěji dělí na ty, co mají buď kratší palec než ostatní prsty, nebo naopak delší palec než ostatní prsty.

  Prsty v lezečkách jsou naohýbané tak, že směřují k palci, aby měl větší oporu, neprohýbal se a ustál tak ty nejmenší stupy.

  Ti, co mají kratší palec, to mají složitější. Výrobci z velké části dělají spíš pro tu druhou skupinu. Ale nebojte, víme, že pro vás není dostatek bot, a proto se je snažíme hledat a rozšiřovat naší nabídku.

   

  Šířka chodidla

  Noha je buď úzká, normální nebo široká.  Určitě je ale potřeba na to při výběru myslet. Když máte širokou nohu a koupíte si hodně úzkou lezečku, tak vás budou tolik tlačit prsty, že v ní nepůjde lézt. Pokud si naopak koupíte širokou botu a máte úzké chodidlo, tak je velké riziko, že se vám bude protáčet na noze a budete sklouzávat ze vstupů.

   

  Kde nejčastěji polezete

  Není to úplně jednoduché říct, ale všeobecně platí, že na umělé stěny a tvrdé skály (jako třeba vápenec) je lepší tvrdší bota. V rovných stěnách a na menších stupech ustojíte s takovou botou mnohem víc, protože se vám nebude tolik prohýbat. Zároveň tvrdší botu také víc do začátku oceníte. Díky tomu, jak se neprohýbá, na noze nemusíte mít tolik silné prsty a lezečka udělá na malých stupech práci za vás ;)

  Naopak měkčí lezečky se perfektně hodí na písky, protože mají mnohem větší citlivost a tření. Můžete pak stát lépe třeba jen na bouličkách na tření celou špičkou lezečky a ta tam bude hezky držet.

  Měkčí guma ale logicky méně vydrží a třeba na stěně by se hodně rychle prolezla.

  Fanda Krajcar, Per Uscire Dalle Tenebre 6c+, Finale Ligure

  Jakou obtížnost zhruba lezete

  Když začínáte, bude lepší zvolit spíš pohodlnější rovnější lezečku, než nějakou agresivně natvarovanou pro profíky, která vám zkroutí nohu a budete přemýšlet, jestli se křeč dostaví hned nebo až za chvíli.

   

  Velikost

  Hodně lidí vídám ve špičkových extrémně natvarovaných botách, které mají třeba o 2 čísla větší než svojí normální velikost. Tím jak je tato bota velká, zlomí se ve špičce a sklouzává ze stupů. Musíte se pak hodně držet rukama a to rychle dojde síla. První lezečky nesmí křečovitě bolet, ale zase musí co nejvíce obepínat celou nohu. Prsty mají být mírně pokrčené. Jak si bude noha postupně zvykat, tak si pak můžete dopřát zase o kousek menší. Platí, že s menší velikostí ustojíte menší stupy. Důležité je ale také myslet na to kde polezete. Pokud budou vašim cílem umělé stěny či sportovní lezení, tak je volte těsnější. Jestli se naopak vydáte do hor na vícedélky, tak to chce volnější lezky, protože v nich budete celý den.

   

  Jako jediný jsme zapracovali na tom, abyste všechny tyto informace na našem eshopu přímo u každé boty našli. Navíc si je můžete perfektně vyfiltrovat podle vašich představ. Podívejte se na naší nabídku lezeček.

   

  Rádi byste se ještě na něco zeptali?

  Pokud máte k výběru nebo přímo k nějaké lezečce jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat mailem, telefonicky nebo můžete dorazit rovnou na prodejnu a rádi Vám vše vysvětlíme.

  Možnost výměny nebo vrácení zboží

  V případě, že by se vám nepovedlo vybrat lezečky správně, nic se neděje. Máte u nás bezproblémovou možnost výměny nebo vrácení. Mrkněte zde ;)

   

  Tomáš Antonín, T.C.F. 7a, Buoux